چاپ افست

چاپ افست
چاپ افست

چاپ افست که امروزه از آن بعنوان لیتوگرافی هم نامبرده میشود، در اصل روشی برای چاپ در تعداد انبوه است که به وسیله آن در  تصویر ها و رنگ ها و از روش غلتک های تعیین شده روی صفحات فلزی حرکت میکند و سبب چاپی کیفیت بالا میشود.

در حالت کلی از این روش چاپ بعنوان یکی از به صرفه ترین روش های چاپی برای چاپ تیراژ بالا و مقدار زیاد نام برده میشود.

چاپ افست کاربرد های زیادی دارد و موارد استفاده ای نظیر کتاب‌ها و نشریات، صنعت بسته‌ بندی، محصولات مصرفی و انواع ملزومات تبلیغاتی کسب و کارها از جمله این موارد میباشد.

چاپ افست دستی

چاپ افست دستی
چاپ افست دستی

چاپ افست دستی گونه ای از چاپ میباشد که در اجرای تصویر و نوشته کاربرد فراوانی دارد به گونه ای که طرح مورد نظر را روی یه استوانه بزرگ لاستیکی به صورت برگردان می گردانند و استوانه بزرگ را میچرخوانند و از این طریق روی کاغذ چاپ میکنند.

برای عملی کردن فرآیند این نوع چاپ ابتدا باید ماده زینک تهیه بشود که این مواد توسط متخصصین تولید می شوند. زینک ها در مراحل تولید به صورت خاصی همراه با مواد شیمایی ترکیب می شوند تا که قسمت های مورد نظر و دلخواه شما رنگ مطابق انتظار را به خود جذب کند.

حال در مرحله بعدی چاپ افست دستی زینک ها را دور قلطک هایی که اشاره شد می پیچند و به این ترتیب قلطک ها را به حرکت می اندازند و کاغذ های که از زیر اولین غلطک رد می شوند.

مطالعه بیشتر  تفاوت کارت ویزیت لمینت و سلفون

در حال حاضر هر روزه دستگاه های مدرن تر و با کیفیت چاپی بالاتر از دستگاه های قبلی و قیمی تولید می شوند. این دستگاه ها قابلیت چاپ رنگ های بسیار  با کیفیت و زیادی را دارا میباشند. به تازگی نیز در بازار دستگاه های چاپ افست با قابلیت چاپ 9 رنگ در بازار موجود شده است.

همچنین چاپ افست مخصوص کارهای چاپ با کیفیت بسیار بالا و مقاوم است و در نزد بسیاری از عامه مردم و ناشران و ناظران این حوزه وسیع و بزرگ شهرت و محبوبیت دارد.

قیمت چاپ افست

چاپ افست
چاپ افست

قیمت چاپ افست معمولا بر اساس دورماشین چاپ تعیین می گردد به این صورت که یعنی از تعداد یک برگ الی حدود ۵۰۰۰ برگ یک دور ماشین محاسبه می گردد و قیمت نهایی یکسان می باشد و این روند پلکانی برای تیراژ های بالاتر ادامه پیدا می کند.

همچنین قیمت گذاری های چاپ افست متفاوت است و بسته به سیستم و نحوه کارکرد هر چاپخانه این قیمت گذاری ها به صورت حدودی و دقیق تعین می شود.

چاپ افست خشک

چاپ افست خشک
چاپ افست خشک

چاپ افست خشک یک نوع از چاپ زیر مجموعه چاپ افست می باشد است که رویه کار آن و روش انجام دادن آن کمی فرق می کند. از آن جایی که غلطکی در کار نیست، این نوع چاپ افست به نوع چاپ افست خشک معروف شده است.

در این نوع چاپ از نیروی بین جوهر و بخش حاوی سیلیکون برای عملی کردن فرآیند چاپ استفاده می شود.

در حالت کلی چاپ افست خشک دارای کیفیت چاپ بهتر و بالاتری میباشد و هر دفعه که این فرآیند تکرار شود از کیفیت رنگ و چاپ آن به هیچ عنوان کاسته نمی شود.

مطالعه بیشتر  فلت بد

از جمله مزایای چاپ افست خشک نیز می توان به می توان به کاهش باطله و دور ریز در زمان استارت چاپ، افت کیفیت کم و ناچیز و همچنین رسیدن به رنگ هایی با درخشندگی بالا اشاره کرد.

تفاوت چاپ افست و دیجیتال

چاپ افست
چاپ افست

تفاوت چاپ افست و دیجیتال در موارد مختلفی قابل بررسی میباشد. چاپگر دیجیتال در مصارف عادی و روزمره و در مقیاس پایین به صورت حرفه‌ای عمل می‌کند.

چاپ دیجیتال به صورت مستقیم تصویر را از یک فایل دیجیتالی منتقل و چاپ می کند به جای آن که از غلتک های جوهر برای فرآیند چاپ استفاده کند.

چاپ افست در حالت کلی کیفیت بالاتری نسبت به چاپ دیجیتال دارد با این وجود که در مقام سرعت در رتبه پایین تری نسبت به دیجیتال قرار می گیرد.

برای کار های تیراژ بالا چاپ دیجیتال به دلیل برخی از موارد مربوط به فایل های آن و ماهیت چاپ دارای صرفه اقتصادی کمتری نسبت به چاپ افست می باشد و از این رو برای کسانی که نیاز به چاپ در تعداد بالا دارند بهتر است سراغ چاپ افست بروند.

چاپ افست روی شیشه

چاپ افست روی شیشه
چاپ افست روی شیشه

چاپ افست روی شیشه یکی از مواردی هست که در حالت کلی عملی نمی باشد و بهتر است برای چاپ روی شیشه از چاپ مستقیم و یا حتی چاپ سیلک بهره برد.

از جمله مزایای چاپ مستقیم روی شیشه می توان به کیفیت بالا، 5 رنگ بودن چاپ، دوام مناسب و عدم محدودیت در تیراژ کار اشاره کرد.

ممکن است کسانی به دلیل مزایای زیاد چاپ افست دنبال چاپ افست روی شیشه باشند اما بهتر است این دسته از افراد به دنبال روش چاپ روی شیشه به صورت مستقیم و یووی فلت بد بروند و کار خود را سفارش دهند.

مطالعه بیشتر  ابعاد استاندارد طراحی و چاپ سربرگ

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *